stalesia facebook stalesia goolge plus

tel.: +48 (12) 260 10 65
dział handlowy numery wewnętrzne:
103, 106, 107, 114, 115, 123
email: info@stalesia.com

Stal nierdzewna

Stale już od wielu wieków mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Człowiek oraz żelazo i jego stopy to już historia sięgająca około sześciu tysięcy lat wstecz. Pierwsze wyroby z kutego żelaza zaczęto wyrabiać już w Mezopotamii oraz Egipcie, a na szerszą skalę zaczęto używać żelaza w Babilonie. Nie było to jednak żelazo wytapiane z rud, a pochodziło za znalezionych na ziemi meteorytów. W wieku XVIII oraz XIX miały miejsce pierwsze znaczące odkrycia naukowe z dziedziny hutnictwa. Odkrycia te były podstawą do rozpoczęcia wytwarzania stali stopowych w tym między innymi tych o których będzie kilka słów poniżej, czyli stali nierdzewnych.

 

Stal_nierdzewnaStale już od wielu wieków mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Człowiek oraz żelazo i jego stopy to już historia sięgająca około sześciu tysięcy lat wstecz. Pierwsze wyroby z kutego żelaza zaczęto wyrabiać już w Mezopotamii oraz Egipcie, a na szerszą skalę zaczęto używać żelaza w Babilonie. Nie było to jednak żelazo wytapiane z rud, a pochodziło za znalezionych na ziemi meteorytów. W wieku XVIII oraz XIX miały miejsce pierwsze znaczące odkrycia naukowe z dziedziny hutnictwa. Odkrycia te były podstawą do rozpoczęcia wytwarzania stali stopowych w tym między innymi tych o których będzie kilka słów poniżej, czyli stali nierdzewnych.

Stal nierdzewna jest stalą odporną na korozję, ponieważ mają tutaj znaczenie zależności pomiędzy składnikami użytymi do jej wytopu, a czynnikami środowiskowymi. Stal nierdzewna składa się z żelaza, manganu, krzemu, węgla, chromu a w wielu przypadkach jest także wzbogacana o takie składniki jak nikiel oraz molibden. Składniki te, a przede wszystkim chrom, i to jemu stal zawdzięcza swoje właściwości nierdzewne, reagują z tlenem oraz wodą zawartymi w powietrzu, dzięki czemu wytwarza się cienka i stabilna warstwa, która składa się z tlenków oraz wodorotlenków metali, a w szczególności z tlenku chromu. Chrom tworząc warstwę tlenek chromu na powierzchni stali przyczynia się do tego, że stal w kontakcie z wodą lub wilgotnym powietrzem nie rdzewieje, jest to bardzo cienka warstwa, powłoka, zabezpieczająca przed korozją. Wszystkie rodzaje stali nierdzewnej powinny zawierać minimum 10 procent chromu i ta ilość już wystarczy do wytworzenia warstwy ochronnej. Obecność jej działa jak bariera ograniczająca dostęp wody i tlenu do warstwy stali. Jeżeli jednak warstwa tlenku chromu ulegnie zniszczeniu w sposób mechaniczny lub chemiczny, stal utraci w tym miejscu swą odporność na atak korozji. Na szczęście warstwa ta może odtworzyć się sama pod warunkiem dostępu tlenu z otoczenia. Czy stal nierdzewna naprawdę nie rdzewieje ? Nie, w rzeczywistości stal nierdzewna ulega korozji ponieważ tlen wchodzi w reakcję ze stosunkowo wysokim stężeniem zawartych w stali atomów chromu, korozja ta przebiega na poziomi atomowym a proces ten jest bardzo powolny, dzięki tym czynnikom oraz właściwościom stal taka ma miano stali nierdzewnej.

Fakt, że warstwa ta jest cieńsza niż długość fali światła można ją dostrzec tylko za pomocą nowoczesnych przyrządów. Zwykłą, niedroga stal, w przeciwieństwie do stali nierdzewnej, reaguje z tlenem oraz wodą tworząc niestabilną warstwę tlenku żelaza, która to wraz z upływem czasu stale się pogłębia.

Podsumowując stal nierdzewna nie rdzewieje, ponieważ dzięki zawartości chromu tworzy na swojej powierzchni warstwę pasywną chroniącą przed działaniem wody oraz tlenu. Ze względu na swoją trwałość stal nierdzewna jest stosowana w bardzo szerokiej gamie produktów, które mamy w zasięgu ręki w swoich domach, jak np. sztućce czy zlewozmywaki.

Firma Stalesia posiada szeroką gamę produktów ze stali nierdzewnej, możemy tu wymienić np. ceowniki nierdzewne, tuleje nierdzewne, rury nierdzewne bezszwowe, dwuteowniki nierdzewne, rury nierdzewne, płaskowniki nierdzewne, kątowniki nierdzewne, kołnierze nierdzewne, oraz blachy nierdzewne