stalesia facebook stalesia goolge plus

tel.: +48 (12) 260 10 65
dział handlowy numery wewnętrzne:
103, 106, 107, 114, 115, 123
email: info@stalesia.com

Elektropolerowanie czy szlifowanie?

szlifowanie elaktropolerowanie stalesia

Elektropolerowanie należy do jednych z najbardziej złożonych technik elektrochemicznej obróbki stali. Głównym celem zastosowania takiego procesu jest uzyskanie wygładzonej powierzchni utworzonej z produktów reakcji. Oprócz podstawowego celu takiego zabiegu, czyli wygładzenia powierzchni, produkt poddany jest głębokiej pasywacji anodowej. Dzięki temu produkt zostaje dokładnie zabezpieczony przed korozją. Proces stosowany jest również przy produkcji nowoczesnych rur, których powierzchnie zostają w ten sposób wygładzone. Elektropolerowanie wpływa na wzrost żywotności instalacji, co w przypadku kiedy stosowane są bardzo drogie materiały (rury kwasoodporne, duplex) ma również znaczenie ekonomicznie pozytywne.

Elektropolerowanie odbywa się w wannie galwanicznej, gdzie dany produkt podłączony zostaje do dodatniej elektrody, czyli anody. W wyniku takiego działania nierówności na powierzchni metalu zostają pokryte cienką warstwą o większej rezystywności aniżeli dany elektrolit. Proces skutkuje rozpuszczeniem metalu i redukcji różnicy chropowatości pomiędzy wierzchołkami i zagłębieniami danych elementów. W wyniku tego następuje wygładzenie powierzchni. Działanie elektropolerowania nie wpływa negatywnie na makroskopową strukturę powierzchni oraz wszelkie niewielkie detale produktu. W mikroskopowej skali powierzchnia metalu poddanego elektropolerowaniu ulega nabłyszczeniu oraz znacznemu wygładzeniu.

elektropolerowanie

Rury elektropolerowane wewnętrznie mają swoje zastosowanie tam, gdzie wymagana jest najwyższa czystość powierzchni. Ma to szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym, farmacji, przemyśle chemicznym, czy nuklearnym.

 

Szlifowanie, w odróżnieniu od elektropolerowania, jest procesem wykończenia powierzchni przy udziale ściernych narzędzi w wyniku którego uzyskuje się niską chropowatość. Kolejnym rodzajem obróbki jest polerowanie. Ma ono za zadanie usunięcie z powierzchni obrabianego przedmiotu pozostałej po szlifowaniu chropowatej warstewki. Proces polerowania jest niezwykle pracochłonny, dlatego stosuje się go jedynie w sytuacjach gdzie wymagana jest bardzo niska chropowatość powierzchni produktu końcowego. W przeciwieństwie do technik elektrochemicznych, w szlifowaniu i polerowaniu tradycyjnym konieczny jest udział środków ściernych i mechanicznych. W technice elektropolerowania powierzchnia rury zostaje wygładzona za pomocą przenikającego przez nią prądu. Głównym efektem elektropolerowania jest wysoce gładka, czysta i błyszcząca powierzchnia. Warto dodać, że odporność chemiczna materiału poddanego takiej technice wzrasta nawet do 20 razy. Uzyskanie takich właściwości poprzez zastosowanie tradycyjnego szlifowania mechanicznego jest niemożliwe.